TOEFL HAKKINDA

TOEFL (TEST OF ENGLISH AS A FOREIGN LANGUAGE)

•ANA DİLİ INGİLİZCE OLMAYANLARIN İNGİLİZCE BİLGİSİNİ ÖLÇMEK AMACIYLA DÜZENLENEN BİR SINAVDIR.
•TOEFL, AKADEMİK ORTAMDA İHTİYAÇ DUYACAĞINIZ DÖRT TEMEL İNGİLİZCE BECERİSİNİ (DİNLEME,KONUŞMA,OKUMA,YAZMA) BÜTÜNLEŞTİREBİLME KAABİLİYETİNİ ÖLÇMEKTEDİR.
•TOEFL EN KAPSAMLI AKADEMİK İNGİLİZCE SINAVIDIR.
•TOEFL SINAVI İNGİLİZCE DİLİNDE EĞİTİM VEREN YAKLAŞIK 5 BİNE YAKIN KOLEJ VE ÜNİVERSİTE TARAFINDAN LİSANS, YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARINA ANADİLİ İNGİLİZCE OLMAYAN ÖĞRENCİLERİ KABUL KRİTERİ OLARAK KULLANILMAKTADIR.TOEFL, ÖZEL VE KAMU KURULUŞLARINDA İNGİLİZCE YETERLİLİK BELGESİ OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR.
—TOEFL, DİLBİLİMCI DR. CHARLES A. FERGUSON ÖNDERLİĞİNDE UYGULAMALI DİLBİLİMİ MERKEZİ’NDE (CENTER for APPLIED LINGUISTICS) GELİŞTİRİLMİŞTİR.TOEFL, İLK DEFA 1964 YILINDA UYGULANMIŞTIR.TOEFL, ETS’ NİN (EDUCATIONAL TESTING SERVICE) TESCİLLİ MARKASIDIR.

TÜRKİYEDE TOEFL
—TOEFL; ADANA, ANKARA, ANTALYA, BALIKESİR, BURSA, DENİZLİ, ESKİŞEHİR, ISTANBUL, İZMİR, İZMİT, KAYSERİ, KONYA VE MERSİN’ DE YAPILMAKTADIR.
—TOEFL’A BULUNDUĞUNUZ BÖLGEYE VE TALEBE BAĞLI OLARAK 1 HAFTA İLE  4  AY ÖNCESİNDEN BAŞVURABİLİRSİNİZ.
—TOEFL BİR HAFTA İÇERİSİNDE ANCAK BİR KEZ ALINABİLİR.
—TOEFL SINAVINA GİRECEK KİŞİLERDE HERHANGİ BİR YAŞ, MİLLİYET VEYA CİNSİYET AYRIMI YAPILMAMAKTADIR. GEÇERLİLİK SÜRESİ 2 YILDIR.
TOEFL ÇEŞİTLERİ
—IBT (INTERNET BASED TOEFL) VE PBT (PAPER BASED TOEFL) OLARAK SUNULMAKTADIR.
IBT İLK DEFA 2005 YILINDA AŞAMALI OLARAK ABD, KANADA, FRANSA, ALMANYA VE ITALYA’DA DENENDİ. DÜNYANIN DİĞER ÜLKELERİNDE İSE 2006 YILINDAN İTİBAREN UYGULAMAYA SUNULDU.IBT, UYGULANMAYA BAŞLADIKTAN SONRA CBT’NİN (COMPUTER BASED TOEFL) YERİNİ ALMIŞTIR.CBT UYGULAMASI EYLÜL 2006 YILINDA DURDURULMUŞTUR. CBT PUANLARI ARTIK GEÇERLİ DEĞİLDİR.—IBT YILDA 30-40 DEFA YAPILMAKTADIR.IBT’NİN YAPILAMADIĞI BAZI BÖLGELERDE İSE; PBT ( PAPER BASED TOEFL) YILDA 6 DEFA YAPILMAKTADIR.
—
PBT (PAPER BASED TOEFL)
—PBT SÜRESİ   3  SAATTİR (180 DAKİKA).SINAVIN BÜTÜN BÖLÜMLERİ AYNI GÜN ALINIR.SINAVIN TEKRAR ALIMINDA SINIRLAMA YOKTUR.GENELDE KURUMLAR TARAFINDAN EN SON GİRİLEN SINAVIN PUANI GEÇERLİ SAYILIR. KİŞİ PUANI YETERSİZ GÖRDÜĞÜ TAKDİRDE SINAVI İPTAL ETTİREBİLİR VE SONUÇ RAPORU KURUMLARA YOLLANMAZ.PBT PUAN RAPORU SINAVDAN YAKLAŞIK 5 HAFTA SONRA POSTALANMAKTADIR. YAZMA BÖLÜMÜNÜN SONUÇLARI AYRI OLARAK RAPORLANMAKTADIR.—PBT   3   TEMEL BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR. DİNLEME, DİLBİLGİSİ VE OKUMA. ANCAK YAZMA BÖLÜMÜ AYRI OLARAK VERİLMEKTEDİR.PBT PUANLAMASI EN DÜŞÜK   310   VE EN YÜKSEK   677   OLACAK ŞEKİLDEDİR.PBT İÇİNDE  YAZMA BECERİSİNİN ÖLÇÜLDÜĞÜ BÖLÜM TWE (TEST OF WRITTEN ENGLISH)  OLARAK GEÇMEKTEDİR.YAZMA BÖLÜMÜ  (TWE)    0-6  PUAN ARALIĞINDA AYRI OLARAK PUANLANMAKTA VE     310-677    ARALIĞINDAKİ PUANA DAHİL EDİLMEMEKTEDİR.
IBT (INTERNET BASED TOEFL)
—TOEFL IBT BAŞVURULARINIZI İNTERNET ÜZERİNDEN YAPMANIZ TAVSİYE EDİLMEKTEDİR. BUNUN İÇİN ETS’YE ÜYE OLMAK GEREKMEKTEDİR. KREDİ KARTINIZLA ÖDEME YAPARAK SINAVA GİRMEK İSTEDİĞİNİZ GÜN VE SAATİ BELİRLEYEBİLİRSİNİZ.SINAV ÜCRETİ  BÖLGEYE GÖRE 150 İLE 225 AMERİKAN DOLARI ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR. TÜRKİYE İÇİN ÜCRET 185 AMERİKAN DOLARIDIR. SINAV TARİHİ DEĞİŞTİRİLMEK İSTENİRSE 40 AMERİKAN DOLARI EK ÜCRET ÖDENİR.SINAVDAN EN AZ 30 DAKİKA ÖNCE SINAV YERİNDE HAZIR BULUNMANIZ GEREKMEKTEDİR. 30 DAKİKADAN DAHA GEÇ GELENLER SINAVA ALINMAZLAR.
—SINAV SIRASINDA KULLANILACAK KAĞIT VE KALEMLER TEST MERKEZİ TARAFINDAN VERİLİR VE SINAV SONUNDA GÖZLEMCİLERE TESLİM EDİLİR.RESMİ BİR SONUÇ ALABİLMEK İÇİN SINAVIN TÜM BÖLÜMLERİNDEN BİRER SORU CEVAPLANDIRILMALIDIR.TOEFL SONUÇLARI SINAVDAN 15 İŞ GÜNÜ SONRA DAHA ÖNCEDEN BELİRLENEN ŞİFRE İLE İNTERNETTEN ÖĞRENİLEBİLMEKTEDİR. SONUÇ BELGELERİ İSE POSTA İLE AYRI OLARAK GÖNDERİLMEKTEDİR.DÖRT BECERİ İÇİN AYRI BİR PUAN VE TOPLAM PUAN İLE KAPSAMLI BİR DEĞERLENDİRME SAĞLANIR. SONUÇ BELGESİNDE, PUANLARINIZA EK OLARAK PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ DE YER ALACAKTIR.
—TOEFL HAKKINDA TOPLAMIŞ OLDUĞUM BİLGİLER SINAV , KURUM VE KURULUŞ ANLAMINDA YARDIMCI OLACAĞI GİBİ SINAV VE İCERİĞİ HAKKINDADA BİLGİ SAHİBİ OLMANIZI HEDEFLEMEKTEDİR.
AKADEMİK SINAVLAR ÜZERİNE YAPTIĞIM ÇALIŞMALARLA  KULLANDIĞIM MATERYALLER  HEMDE SADECE SINAVA YÖNELİK OLUP VERMİŞ OLDUĞUM TAKTİKLER VE ÇALIŞMA İLE DE  BU SINAVI İSTER İŞİNİZ, İSTER OKULUNUZ İÇİN OLSUN İSTEDİĞİNİZ NOTU ALMAK İÇİN SİZE OLDUKÇA YARDIMCI OLACAKTIR.
—İngilizce Öğretmeni Özgür KARTAL
Reklamlar
Önceki Yazı
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: