TOEFL MI DAHA KOLAY IELTS Mİ?

Öğrencilerim tarafından bana en sık sorulan sorulardan biri kesinlikle TOEFL IBT’nin mi yoksa IELTS’in mi daha kolay olduğudur. IELTS, general ve academic olmak üzere iki farklı sınav olarak sunulmaktadır. Eğer ki IELTS General sınavı ile TOEFL IBT arasında seçim yapma şansınız varsa veya başvuracağınız yer hem IELTS General sınavı hem de TOEFL IBT sınavını kabul ediyorsa önerim IELTS General sınavını tercih etmeniz yönünde olacaktır. Göçmenlik gibi çalışma vizesi gibi durumlar için sınava girmeniz gerekiyorsa IELTS General sınavını tercih etmeniz doğru olacaktır. Ancak, seçenekleriniz IELTS Academic sınavı ve TOEFL IBT sınavı ise ve sorunuz hangisinin daha kolay olduğuna yönelik ise bu soruya kesin bir cevap vermek çok zordur. Zira cevap sınava giren kişiye göre değişiklik göstermektedir. İki sınav arasında öne çıkan farkları aşağıda sıraladım ancak iki sınavdan hangisine gireceğinize dair karar vermeden önce her iki sınava da hakim olan bir uzman tarafından bir değerlendirilme yapılmasını tavsiye ederim. Yardım alamıyorsanız her iki sınavın denemesini çözerseniz daha sağlıklı karar verebilirsiniz.

TOEFL’da sınav süresi daha uzundur. IELTS daha kısa bir sınav olmasına rağmen diğer bölümleri bitirdikten sonra konuşma bölümü için 5 saat bekleyebilir ya da konuşma bölümüne farklı bir günde girebilirsiniz. TOEFL’da bilgisayar ekranındaki soruları fare ve klavye kullanarak çözersiniz. IELTS’de ise kağıt üzerindeki soruları kurşun kalem ile yazarak cevaplarsınız. TOEFL’da okuma ve dinleme bölümündeki soruların hepsi çoktan seçmeli şıklardan oluştuğu için cevabı bilmeseniz bile tahminde bulunabilirsiniz. IELTS’de ise çoktan seçmeli şıkların yanı sıra boşluk doldurma soruları da bulunmaktadır. IELTS’de ayrıca yazım hatalarına da dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü bir harf bile yanlış yazıldıysa cevabınız geçersiz sayılır. Aynı durum okuma bölümü için de geçerlidir.  TOEFL konuşmalarınız bilgisayara kaydedilir. IELTS’de ise konuşma becerisi mülakatla ölçülmektedir. TOEFL IBT’de Amerikan aksanı, IELTS’de ise daha ziyade İngiliz aksanı duyacaksınız. Konuşma ve yazma bölümündeki cevaplarınızı 3-6 kişinin değerlendirdiği TOEFL IBT’nin puanı daha adil veya objektif olduğu söylenebilir. IELTS’de birleşik soru tipi bulunmamaktadır. Her iki sınavın puanlaması farklıdır:

TOEFL

IELTS

118-120

9

115-117

8.5

110-114

8

102-109

7.5

94-101

7

79-93

6.5

60-78

6

46-59

5.5

35-45

5

32-34

4.5

0-31

0-4

 NOT:  TOEFL iBT ve IELTS arasında tercih yapmanıza yardımcı olabilirim. İngilizce becerilerinizin hangi sınava daha uygun olduğunu öğrenmek için info@toefldersnotlari adresine mail atabilirsiniz.

IELTS sınavının içeriği hakkında daha ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://ozeldersozgurhoca.wordpress.com/ielts-2/

Özgür Kartal 

Reklamlar
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: