YDS STRATEJİLER – 3

Bana göre sınav çözümü bir maratondan çok triatlona benzemektedir. Bütün sınavı tek bir hamlede bitirmek yerine 3 aşama halinde çözülmelidir. Bu yaklaşım IELTS Reading ve IBT Reading bölümleri için de geçerlidir :

İlk aşama : Bütün sınavı hızlı bir şekilde tarayarak çözebileceğiniz kolay sorulara odaklanırsınız. Zorlandığınız soruların da en mantıklı şıklarını belirlersiniz. Böylece normalde çözebileceğiniz ancak zaman kalmadığı için boş bıraktığınız veya salllamak zorunda kaldığınız soruları  kaçırmamış olursunuz ve netlerinizi garanti altına alırsınız.

İkinci aşama : İki şıkka indirdiğiniz soruları cevaplar, zorlandığınız veya anlamadığınız sorulara tekrar bakarak iki şıkka indirmeye çalışırsınız.

Üçüncü aşama : Kalan iki şıkları en mantıklı şıkka indirir işaretlersiniz. Cevabı hakkında hiçbir fikriniz yoksa “guesstimate” yaparsınız.

Aşamaların işe yaraması için genel bir sınav stratejinizin olması gerekir. Başka bir deyişle hangi soru türünden başlayıp hangi soru türünden devam edeceğinizi sınavdan önce belirlemiş olmanız gerekir. Hangi soru tipine ne kadar süre ayıracağınızı bilmeniz de avantjınıza olacaktır.

 Sizlerden gelen talep ve önerilere karşılık verebilmek adına yeni konu anlatımları, sınav teknikleri ve güncel bilgileri bir arada bulabileceğiniz yeni bir YDS sitesi hazırlamaktayım. Güncel bilgilere ulaşmak için aşağıdaki “YDS Ders Notları” linkine tıklamanız yeterli…

YDS DERS NOTLARI

Reklamlar
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: