YDS STRATEJİLERİ – 4

Sorularla inatlaşmayın ! Soruyu hızlı ve net olarak çözemiyorsanız hemen o soruyu atlayın. Mümkünse atlamadan öncelikli şıklarınızı belirleyin. Bir soru tipi birden fazla teknik veya bilgi gerektirebilir ve siz o anda diğer yöntemleri görememiş olabilirsiniz. Dolayısıyla soruya aynı açıdan bakmanız size zaman kaybettirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Soruyu atlamanızın bir nedeni de, söz konusu sorunun cevabını başka bir sorunun şıkkında veya sınavın başka bir bölümünde görebilecek olmanızdır. Kelime soruları ve paragrafın ana fikri buna en iyi örneklerdir. Ya da anlamı bozan cümleyi çözerken kullandığınız bir teknik, daha önce iki şıkka indirdiğiniz bir cümle tamamlama sorusunu net olarak çözmenizi sağlayacaktır. Soruyu atlamanızın bir diğer nedeni de zaten yapamayacağınız sorularda gereksiz vakit kaybını önlemektir. Böylece hedeflediğiniz puanın çok üzerindeki zorlukta olan bir soruda gereksiz yere dakikalar harcamaktan kurtulursunuz, soruyu çözemediğiniz için moralinizi kaybetmezsiniz ve potansiyel puanınızı alırsınız. Soruyu atlamanızın en önemli nedeni ise soruya döndüğünüzde cevabı daha net görebilmenizdir. Bunun nedeni beyninizin düşünmeye devam etmesidir.

Paragrafı okuduktan sonra sorulara bakan, sorunun işaret ettiği cümleyi okuduktan sonra A şıkkını okuyan sonra tekrar paragraftaki cümleyi okuyan, sonra B şıkkını okuyan, sonra tekrar paragraftaki cümleyi okuyan sonra C şıkkını okuyan (yazarken sıkıldım)) ve sadece paragraf sorularını değil bütün sınavı bu şekilde çözmeye çalışan birisine bu anlattıklarım saçma gelecektir. Sınavdan alamadığınız puanlar sizi sonunda mutlaka başka bir yol olduğuna inandıracaktır. Genel sınav stratejilerinin işe yaraması için teknik bilginin yanısıra YDS kelimelerini ve bu kelimeleri nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir. Derslerde üzerinde durduğumuz konular sadece gramer ve kelime bilgisi ile sınırlı kalmamaktadır. Sınava nasıl çalışacağınız, anlamdan önce tekniği nasıl uygulayacağınız, sınav mantığını nasıl avantajınıza çevireceğiniz ve sınav günü nasıl bir strateji uygulayacağınız da en az teknik bilgi kadar önemlidir.

 Sizlerden gelen talep ve önerilere karşılık verebilmek adına yeni konu anlatımları, sınav teknikleri ve güncel bilgileri bir arada bulabileceğiniz yeni bir YDS sitesi hazırlamaktayım. Güncel bilgilere ulaşmak için aşağıdaki “YDS Ders Notları” linkine tıklamanız yeterli…

YDS DERS NOTLARI

Reklamlar
Sonraki Yazı
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: