YDS HAKKINDA

Soru sayıları ve türleri değiştirilen KPDS ve ÜDS sınavları YDS başlığı altında birleştirildi. Değişiklikler bununla da kalmamaktadır. Merkezi bir sınav haline getirildikten sonraki hedef YDS sınavını TOEFL benzeri yani daha sık girilen, sonuçlarının daha hızlı açıklandığı ve en önemlisi dinleme ve yazma gibi diğer dil becerilerinin de ölçüldüğü bir sınav haline getirmektir.  7 Nisan 2013 tarihindeki sınavı  zor bulan adayların YDS’nin bu formatının sağladığı avantajlardan faydalanmaları gerekir. Muhtemelen 2014 yılından sonra sadece gramer ve kelime çalışmak da yeterli olmayacaktır. Adayların, diğer dil becerilerinin de gerektirdiği şekilde çalışmaları şart olacaktır.

Sınavdan önce öğrencilerimle genel eğilimin TOEFL ve IELTS sınavlarına yakınlaşma yönünde olduğunu  konuşmuştuk. Bunu sınavdaki kelime sorularında da gördük. Artık YDS için farklı, TOEFL gruplaması olarak adlandırdığım, bir kelime çalışması gerekmektedir. Kelimelere verilen önem çeviri ve cloze test gibi sorularda da ortaya çıkmıştır. YDS kendisini TOEFL, IELTS ve PTE sınavlarına yakın bir sınav olarak konumlandırmaya çalışmaktadır. O kadar ki Nisan YDS sorularını çıkmış IELTS ve TOEFL reading sorularında bulabilirsiniz. Ancak bu söylediklerimden YDS’nin çok iyi hazırlanmış bir sınav olduğu anlamı çıkarılmamalıdır. Bunun sebeplerinden biri de soruları hazırlayanlar ile çözenler veya çözüm yollarını gösterenler arasında oynanan kedi fare oyunudur. Soruları hazırlayanlar temel tekniklerle çözülen gramer sorularının sayısı azaltılıp yerine istisnai durumlara ilişkin sorular getirirler. Kalıp ifadelerin ve deyimlerin sayısı da artmaktadır. Ancak, bu şekilde soru hazırlamanın da bir adabı yani ölçme-değerlendirme kriterleri vardır ve bana göre bu konuda amaçtan sapılmıştır. Ancak, bazı yorumlarda okuduğum gibi sınavda imla kuralları da hiçe sayılmamıştır. “that” den önce virgül gelmeyeceği doğrudur ancak geldiği durumlar da olabilir. 0-85 arasındaki bir puanı hedefleyen bir adayın “that” den önce virgül gelmediğini bilmesi yeterlidir. Ancak 85-100 arası bir puan hedefleniyorsa gelebileceği durumları da bilmelidir. Aynı durum because ve as ile virgül kullanımı için de geçerlidir. Bundan dolayıdır ki derslerimizi adayın İngilizce seviyesine göre değil daha önceki sınavdan almış olduğu ve hedeflediği puana göre şekillendiririz.

 Sizlerden gelen talep ve önerilere karşılık verebilmek adına yeni konu anlatımları, sınav teknikleri ve güncel bilgileri bir arada bulabileceğiniz yeni bir YDS sitesi hazırlamaktayım. Güncel bilgilere ulaşmak için aşağıdaki “YDS Ders Notları” linkine tıklamanız yeterli…

YDS DERS NOTLARI

Reklamlar
Sonraki Yazı
Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: