KPDS

KPDS Hakkında Genel Bilgiler

  • ÖSYM tarafından her yıl Mayıs ( ilkbahar dönemi) ve Kasım ( sonbahar dönemi) olmak üzere 2 kez yapılan KPDS ( Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı), dil tazminatı almak isteyen personelin yabancı dil seviyesini belirlemek için yapılır.
  • Ayrıca bu sınava, doktora/sanatta yeterlilik adayları, yüksek lisans programını hedefleyen öğrenciler, lisans program mezunları ve lisans programlarının son sınıfında okuyan öğrenciler de girebilmektedir.
  • Sınav 3 saat (180 dakika) sürmektedir.
  • Sınavla ilgili ücretlendirme kitapçıklarda belirtilip, sınavdan en az 2 ay öncesine kadar kayıt yaptırılması gerekmektedir.
  • Sınavların kesin tarihleri, ilgili dönemin kılavuzunda, basın-yayın organlarında ve ÖSYM’nin kendi internet sayfasında duyurulmaktadır.
  • Sınava daha önce girmiş ve yeniden girmek isteyenler elektronik ortamdan kayıtlarını yenileyebilmektedirler. KPDS’ ye hiç başvurmamış adaylar, Üniversite Rektörlüklerine başvurup kayıt işlemlerini yapabilmektedir. Sınav sonuçları sınav en geç 1 ay sonra ÖSYM’nin internet adresinden öğrenilebilir.
  • Sınavda 80 soru sorulmaktadır ve toplam puan 100 dür. Alınan puanlara göre A ile E arası seviye belirlemesi yapılır. 90–100 arasındaki puanlar A, 80-89 arası puanlar B, 70-79 arası puanlar C, 60-69 arası puanlar D ve 50-59 arası puanlar E seviyesi olarak belirlenir. Bu seviyelerde hangilerine ne kadar tazminat ödeneceği adayın çalışma ve işyeri ile olan özel durumuna göre belirlenir.

KPDS Puanınız nerelerde geçerlidir?

1) Kamu kurum ve kuruluşlarınca yurtdışı teşkilatlarında sürekli göreve atanacak memurlar için
2) 657 sayılı kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli olarak çalıstırılacak mütercim veya tercümanlar için
3) 657 sayılı kanun, 926 sayılı TSK Personel kanunu, 2802 sayılı Hakim ve Savcılar kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu’na göre çalışmakta olanlar ile 399 sayılı KHK’nin 3/C maddesine göre çalıştırılan sözleşmeli personel olarak çalışanlardan KPDS tazminatı almak isteyenler için
4) Doçentlik Sınavı’na girecek adayların bu sınava girmeleri ve bu sınavdan 100 üzerinden en 70 puan almaları gerekmektedir.
5) Doktora ve Sanatta Yeterlik Sınavı’na girecek adayların bu sınava girmeleri ve en 60 puan almaları gerekmektedir.
6) Araştırma Görevlisi kadrolarına atanmak isteyenler için 1999 yılında KPDS’den 60 puan alma şartı istenmiştir.

KPDS Soru Tipleri ve Soru Sayıları

Soru Tipi Soru sayısı Önerilen süre
Sözcük bilgisi 8   40 dakika
Genel gramer 16
Cümle tamamlama 10
İngilizce-Türkçe çeviri 3 80 dakika
Türkçe-İngilizce çeviri 3
Paragraf tamamlama 4
Bütünlüğü bozan cümle 4
Karşılıklı konuşma 4
Duruma uygun ifade 4
Eşanlamlı cümle 4
Okunanı anlama 20 60 dakika

KPDS hakkında vermiş olduğum genel bilgiler çercevesinde, her yaş grubu ve ingilizce seviyesinde sayısız öğrenciyi sınavlara hazırlayan ve  başarı  sağlayan bir sınav  uzmanı  olarak, KPDS’nin genelde gözünüzü korkuttuğunun farkındayım. Aslında yapılan sınavın temel ingilizce becerisi ve sınava yönelik olarak hazırlanmış taktikler ile başarı sağlanabilecek bir sınav olduğunun bilinmesi gerektiğini savunmaktayım. Doğru yönlendirilmiş kelime gelişimi ve sınavdaki bölümlere uygun stratejilerle istediğiniz puanı almak o kadar zor değil. Bu sınavlarda başarı elde etmek istiyorum diyorsanız benimle irtibat kurabilirsiniz.

İngilizce Sınavları Uzmanı Özgür KARTAL

Reklamlar
Yorum bırakın

1 Yorum

  1. ÖZGÜR KARTAL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: