ÜDS

ÜDS Hakkında Genel Bilgiler

  • ÖSYM tarafından yılda 2 kez Mart ve Ekim aylarında yapılan ÜDS ( Üniversiteler arası Dil Sınavı), ÖSYM’nin ‘’ Doçentlik Sınav Yönetmeliği’’ uyarınca doçent adaylarının girdiği merkezi bir sınavdır. Ayrıca bu sınava, doktora/sanatta yeterlilik adayları, yüksek lisans programını hedefleyen öğrenciler, lisans program mezunları ve lisans programlarının son sınıfında okuyan öğrenciler de girebilmektedir.
  • Başvurular ilgili basın-yayın organları tarafından ve ÖSYM’nin internet adresinden duyurulur ve adaylar, başvuru formunu teslim aldıkları merkezlerden kayıt olabilmektedir.
  • Sınav ücreti ve yatırılacak birimler ilgili dönemin başvuru formunda belirtilmektedir. ÜDS ÖSYM’nin belirlemiş olduğu merkezlerde yapılır ve 3 saat ( 180 dakika) sürmektedir. Her sorunun değeri 1.25 puandır.
  • Sınav 80 sorudan oluşur. Sınavda Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri olmak üzere 3 bolum vardır ve aday kendi program çerçevesinde 1 gruptan sınava girer.
  • İngilizcenin yanında adaylar Almanca ve Fransızca dillerinden de sınavlara girebilmektedirler.
  • Bilim alanı bir yabancı dil olan adaylar, yabancı dil sınavına başka bir alandan girmek zorundadırlar.
  • Yabancı dil koşulunun sağlanması için doçent adayların 100 üzerinden en az 65.00, doktora/sanatta yeterlilik adaylarının 100 üzerinden en az 50.00 almaları gerekmektedir. Puanlar üniversitelere ve üniversitelerin ilgili bölümlerine göre değişiklik göstermektedir.
  • Sınav sonuçları sınavdan 2–3 hafta sonra ÖSYM’nin internet adresinde açıklanmaktadır. Adaylar sınav sonucunun tekrar incelenmesini, sınav sonuç belgesinin adaylara gönderildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ÖSYM’den yazılı olarak, sınav kılavuzunun sonuna eklenmiş Genel Amaçlı Dilekçe Örneğini kullanarak isteyebilirler.

Soru Tipleri ve Soru Sayıları

Soru Tipi Soru sayısı Önerilen süre
Sözcük bilgisi 8   40 dakika
Genel gramer 15
Cümle tamamlama 12
İngilizce-Türkçe çeviri 3 80 dakika
Türkçe-İngilizce çeviri 3
Paragraf tamamlama 5
Bütünlüğü bozan cümle 5
Karşılıklı konuşma 5
Okunanı anlama 24 60 dakika

ÜDS hakkında vermiş olduğum genel bilgiler çercevesinde, her yaş grubu ve ingilizce seviyesinde sayısız öğrenciyi sınavlara hazırlayan ve  başarı  sağlayan bir sınav  uzmanı  olarak, ÜDS’nin  gözünüzü korkutmaması gerektiğini belirtmeliyim. Aslında yapılan sınavın temel ingilizce becerisi ve sınava yönelik olarak hazırlanmış taktikler ile başarı sağlanabilecek bir sınav olduğunun bilinmesi gerektiğini savunmaktayım. Sınava gireceğiniz (Sosyal-Fen-Sağlık) bölümlerin eğilimlerine uygun teknikler geliştirmeniz gerekmektedir. Doğru yönlendirilmiş kelime gelişimi ve sınavdaki soru tiplerine uygun stratejilerle istediğiniz puanı almak o kadar zor değil.   Bu sınavlarda başarı elde etmek istiyorum diyorsanız benimle irtibat kurabilirsiniz.

İngilizce Sınavları Uzmanı Özgür KARTAL

Reklamlar
Yorum bırakın

1 Yorum

  1. ÖZGÜR KARTAL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: