YDS STRATEJİLERİ – 1

YDS sınavına hazırlanırken önceliğinizin İngilizce öğrenmek mi yoksa sınavdan istediğiniz puanı almak mı olduğuna kesin karar vermeli ve buna göre davranmalısınız. Sınava 1-2 ay kala İngilizce klasikleri okumaya veya dergilere üye olmaya kalkıyorsanız sınava hazırlık ile ilgili öncelikleriniz konusunda yol gösterilmesine ihtiyacınız var demektir.

Size sınav gruplarına katılabilmeniz için belli bir dil seviyesinin üstünde olmanız gerektiğini söyleyen öğretmenler ve dershaneler olmuştur. Bu tam olarak doğru değildir. Türkiye’de “advanced” seviyedeki öğrencinin “elementary” çıkmasına Amerika’da çok şahit oldum. Dil seviyesinin ölçümü göreceli ve karmaşık bir konudur. İngilizce sınav hazırlığı ise içinde İngilizce bilgisinin de olduğu farklı bir dünyadır. Sınava hazırlanmak veya sınava girebilmek için belli bir İngilizce seviyesinde olmanız değil, sınavın uzmanının göstereceği yolda motivasyonunuzu ve iradenizi ortaya koymanız gerekir.

İngilizce seviyeniz düşük ise ve hazırlık sürenize kısa ise öncelikli hedef sorularınızı, temel gramer kurallarını, şık eleme yöntemlerini, kesinlikle bilinmesi gereken YDS kelimelerini ve hatta mantıklı tahmin yöntemlerini öğrenmeniz gerekir. Daha önce 20-40 arası puan alan bir çok öğrenci 60-85 arası puanlara kısa sürede, taktiksel yöntemlere sadık kalarak, disiplinli bir çalışmayla ulaşmıştır. Mesela bağlaçların temel özelliklerini, ait oldukları grupların temel kurallarını ve bağlaçlara göre uygulanması gereken teknikleri öğrenerek başlayabilirsiniz. www.toefldersnotlari.com sitesindeki bağlaç konularının çalışmalarınıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Özellikle 90-100 puan aralığını hedefleyen öğrencilerin sınav stratejilerini kesinlikle öğrenmeleri gerekir. Bir çok İngilizce öğretmeninin dahi bu puan aralığına ulaşamamasının sebebi budur. Bu durum aynı puan aralığını hedefleyen ve sürede sıkıntı yaşayan adaylar için de geçerlidir. Mesela genel ortalama çeviri sorularını zaten çözebilir. Ancak çeviri sorularında 20 dakika kaybediyorsanız çözebilmenizin de bir anlamı yoktur. Çeviri sorularını 5-30 saniyede çözmenin yollarını öğrenirseniz bu değerli süreyi sıkıntı yaşadığınız sorularda değerlendirebilirsiniz.

YDS sınavına hangi kitaplardan hazırlandığınız da önemlidir. Bütün bir kitaptaki soru açıklamalarını “çünkü anlamı öyle” gibi sözde çözümlemelerle geçiştiren kitapların akla getirdiği “Anlasam zaten çözerdim” değil midir? Ağırlıklı olarak anlama dayalı çözümü olan sorular 4-5 tanedir ve mutlaka başka bir çözüm yolu vardır. Sınavın genelinde ve hatta bu tür anlama dayalı sorularda bile çaresiz olmadığınızı ve doğru şık eleme taktikleriyle şansınızı arttırabileceğinizi bilmenizi isterim. Söz konusu teknikler kelime soruları için bile geçerlidir.

                                                       Özgür Kartal 

 

Reklamlar
Yorum bırakın

2 Yorum

  1. oguz kapusuz

     /  20 Haziran 2015

    Hocam yds ile alakali kaynak elinizde ne var gonderebilceginiz tsklerrr

    Cevapla
  1. YDS STRATEJİLERİ « ÖZGÜR KARTAL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: